O Bolesławie Wojewódzkim w Muzeum
Nietuzinkowej postaci Bolesława Wojewódzkiego (1909-1986) poświęcone było poniedziałkowe spotkanie w Muzeum Regionalnym w Opocznie. Gościem specjalnym był jego syn Radosław Wojewódzki, który przedstawił licznie zgromadzonej publiczności wiele ciekawych i mało znanych faktów dotyczących życia i działalności ojca.
Kazimierz Caban, pracownik Muzeum, przypomniał z kolei największe zasługi Bolesława Wojewódzkiego dla kultury Opoczna i regionu. To właśnie Bolesław Wojewódzki był pomysłodawcą i głównym inicjatorem utworzenia w naszym mieście muzeum, w którym swoje miejsce mogłyby znaleźć lokalne zabytki kultury materialnej ocalałe z pożogi wojennej, dzięki jego staraniom powstał także Miejski Dom Kultury im. Tadeusza Sygietyńskiego.
Spotkanie uświetniła Grupa Teatralna „Sermo” pod kierunkiem Agaty Andrzejewskiej, działająca przy MDK, która zaprezentowała fragmenty twórczości Bolesława Wojewódzkiego. Popis wyśmienitej sztuki recytatorskiej dał również sam Radosław Wojewódzki prezentując zebranym wiersz „Grabarz Jizyk”. Poezję Wojewódzkiego zaprezentowała także pani Józefa Nita z Opoczyńskiego Klubu Literackiego „Nad Wąglanką” oraz Jerzy Misiurski, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej.
Miłym akcentem było przekazanie przez Radosława Wojewódzkiego do zbiorów Muzeum Regionalnego w Opocznie cennych dokumentów należących do jego ojca. Uczestnicy spotkania współorganizowanego przez Miejską Bibliotekę Publiczną oraz Miejski Dom Kultury w Opocznie, zgodnie poparli pomysł, aby nowo powstałemu rondu u zbiegu ulic Partyzantów i Biernackiego nadać imię Bolesława Wojewódzkiego.
Bolesław Wojewódzki – nauczyciel, działacz społeczno-kulturalny, poeta, prozaik, publicysta. Z zamiłowania autor poezji i prozy pisanej gwarą opoczyńską, gawędziarz, muzyk, rzeźbiarz i etnograf. Od początku okupacji niemieckiej do końca swoich dni był związany z Opocznem i regionem opoczyńskim. Był wybitnym znawcą kultury ludowej, pomysłodawcą i organizatorem wielu wydarzeń folklorystycznych, które są kontynuowane do dziś. Laureat rozlicznych konkursów, nagród regionalnych i ogólnopolskich. W jego dorobku znalazły się mi. in. takie utwory jak „Kantata Świętokrzyska”, zbiór wierszy „Czarne i czerwone”, „Opowieści i legendy świętokrzyskie”, „Strzyga” czy chyba najbardziej znany „Strachy na smugu”. Bolesław Wojewódzki Inicjował i organizował różne formy działalności kulturalnej razem ze społeczeństwem miasta Opoczna i regionu opoczyńskiego. Jednocześnie bacznie obserwował i odnotowywał wszelkie przejawy samorodnej kultury ludowej tego regionu. Współtworzył te kulturę i przez to współtworzenie podnosił ją do rangi kultury ogólnonarodowej.
- Szczegóły
- Muzeum Regionalne w Opocznie
- Kategoria: Kultura i rozrywka
- Opublikowano: - Lis 15, 2016
- Odsłony: 3190