Dziadek do orzechów w Opocznie

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna

Miejski Dom Kultury w Opocznie zaprasza na niepowtarzalne widowisko w wykonaniu artystów z lwowskich teatrów p.t. "Dziadek do orzechów".

„Dziadek do orzechów” to fenomen w historii baletu. Wzorzec klasycznego piękna, niezmiennie ujmujący publiczność. To również najpoważniejsze wyzwanie dla tancerzy i choreografów. Najsłynniejszy balet Piotra Czajkowskiego przenosi nas do baśniowej krainy tańca i muzyki.

Godna podziwu wyrazistość ruchów tancerzy w połączeniu z fantastyczną choreografią pokazują nam wirtuozerię Twórców i Tancerzy baleu. Imponująca choreografia, olśniewające kostiumy, magia świateł i urzekająca scenografia - wszystko to składa się na występ Lwowskiego Narodowego Baletu sprawiając, że całość zapiera dech w piersiach. Zdaniem krytyków czarowi spektakli tej grupy baletowej nie można się oprzeć, ani o nich zapomnieć: Tworzą tak wielką sztukę, że jest ona przeżyciem nawet dla tych, co tańca nie lubią.

Wrażeń i emocji, jakie wzbudza Spektakl nie da się opisać, tego po prostu trzeba doświadczyć!!

„Dziadek do orzechów” w wykonaniu Artystów i Luminarzy Lwowskiego Narodowego Akademickiego Teatru Opery i Baletu im. Salomei Kruszelnickiej razem z Międzynarodowym Teatrem Baletu „Premier” IMPERIAL LVIV BALLET – 15 grudnia, godz. 18:00, Miejski Dom Kultury w Opocznie.

Bilety w cenie 80 zł i 50 zł do nabycia w MDK Opoczno.

„Dziadek do orzechów” to fenomen w historii baletu. Wzorzec klasycznego piękna, niezmiennie ujmujący publiczność. To również najpoważniejsze wyzwanie dla tancerzy i choreografów. Najsłynniejszy balet Piotra Czajkowskiego przenosi nas do baśniowej krainy tańca i muzyki. Spektakl to podróż do krainy marzeń dla każdego widza. Mała dziewczynka dostaje w prezencie tytułowego Dziadka do Orzechów, który w jej śnie staje się księciem z bajki, a ona jego księżniczką. W poszczególnych scenach balet wykonuje charakterystyczne tańce: Taniec Wieszczki Cukrowej, Taniec Hiszpański, Taniec Arabski, Taniec Chiński, Trepak (Taniec Rosyjski), Taniec Pasterski oraz końcowy Walc Kwiatów. Olśniewające, dekorowane cekinami stroje dodają przedstawieniu magii i nadają prawdziwie bajkowego wyrazu.. Godna podziwu wyrazistość ruchów tancerzy w połączeniu z fantastyczną choreografią pokazują nam wirtuozerię Twórców i Tancerzy  baleu. Imponująca choreografia, olśniewające kostiumy, magia świateł i urzekająca scenografia – wszystko to składa się na występ Lwowskiego Narodowego Baletu sprawiając, że całość zapiera dech w piersiach. Zdaniem krytyków czarowi spektakli tej grupy baletowej nie można się oprzeć, ani o nich zapomnieć: Tworzą tak wielką sztukę, że jest ona przeżyciem nawet dla tych, co tańca nie lubią.
Wrażeń i emocji, jakie wzbudza Spektakl nie da się opisać, tego po prostu trzeba doświadczyć

Trupa 43 osoby!!

Choreographer - Vladimir Shurmeikin
Choreographer and Ballet Master - Aleksander Boitsov
Music - Peter Tchoikovsky
Costiume, Desinger - Galina Shumeikina
Technical - Jare Boyer
Lighting Designer - Jeremy Rolla

Czołowi Soliści :

Anna Surmina - Primabalerina
Oleg Petryk - prof. Narodowy Artysta Ukrainy
Sergiej Kaczura - Zasłużony Artysta Ukrainy
Artyści Lwowskiego Narodowego Teatru Opery i Baletu im. Salomei Kruszelnickiej

MASZA - Anna Surmina,Viktoria Zvarych
KSIĄŻĘ - Oleg Petryk, Roman Bachlaj
KRÓL MYSZY - Roman Bachlaj, Oleg Petryk
 DZIADEK DO ORZECHÓW - Sergiej KAchura
SĘDZIA DROSELMAJER - Pawel Stalinski,
ARLEKIN - Jurij KULCZYCKI,
BRAT MASZY - Rostoslaw Domanskij

LIBRETTO

Balet w 2 aktach

Akt I

Zimowy wieczór przed Bożym Narodzeniem budzi marzenia o cudownej choince. W oczekiwaniu na święta Marysia wyobraża sobie choinkę podobną do tej, którą widziała przez okno wspaniałego domu. Ze stanu oczarowania wyprowadza dziewczynkę mistrz lalek Drosselmeier, który zaprasza ją do swego warsztatu. Marysia jest zachwycona ogromną ilością niezwykłych lalek. I wszyst­kie są jak żywe!!!!!!!! Wśród barwnych lalek w drogich szatach Ma­rysia znajduje niezgrabną zabawkę - dziadka do orzechów.
Drosselmeier celowo przyprowadził tu Marysię, aby opowie­dzieć jej smutną historię.

.... W pewnym królestwie mieszkała piękna księżniczka. Lecz zła królowa myszy przemieniła ją w brzydkiego potwora. Uwolnić księżniczkę od czarów może tylko chłopiec, który potrafi zdobyć ziarno orzecha Krakatuka. Po długich poszu­kiwaniach pojawił się nareszcie książę, który rozgryzł twardą skorupę orzecha. Księżniczka zjadła cudowne ziarno i znów przemieniła się w piękną dziewczynę. Ale żeby się zemścić, królowa myszy użyła czarów i przemieniła księcia w brzyd­kiego dziadka do orzechów...
Ciężki los spotkał dobrego księ­cia. Marysia jest wzruszona opowieścią Drosselmeiera. Spo­śród drogich i pięknych zabawek i lalek wybiera sobie najbrzydszą - dziadka do orzechów. Dobroć małego serduszka dziewczynki wypełnia duszę mistrza radością. Usypiając dziadka do orzechów, pełna wrażeń i ogar­nięta trwożnymi marzeniami Marysia zasypia.

Nagle jej pokój wypełnia się niezrozumiałym szmerem. Ze wszystkich stron wbiegają do pokoju myszy. Jest ich coraz więcej. Królowa myszy triumfuje - znalazła nareszcie dziadka do orzechów!!!!!!!! Ale schwycić go nie jest łatwo, ponieważ bronią go żołnierzyki. Marysia ze strachem przeczuwa bliskie zwycię­stwo mysiego wojska. Przezwyciężając strach i pragnąc obro­nić swego małego przyjaciela, ciska ona w obrzydliwą królową myszy swój bucik. Ale cóż to? Przed nią stoi nie brzydka lalka, lecz piękny ksią­żę. Wita on Marysię i zaprasza ją do swego bajecznego króle­stwa. W otoczeniu śnieżynek Marysia i książę idą na spotkanie swemu marzeniu.

Akt II

Książę prowadzi dziewczynkę drogą bajecznej krainy snów. Przed nimi pojawiają się urocze krajobrazy, piętrzą się również dziwne przeszkody. Ale wszystkie przeszkody pozostały już w tyle. Zła królowa myszy została pokonana. Ożywają lalki, kwiaty. Przyjaciele księcia witają szczęśliwą Marysię. Wszyst­kich porywa wicher walca różowych kwiatów... Jak żal, że to wszystko - tylko sen! Marysia budzi się. Obok niej leży jej ulubiona lalka - uśmiechnięty dziadek do orzechów.

 

 

 

Kontakt

Opoczno.info - Niezależny Portal Miejski

26-300 Opoczno

ul. Słowackiego 5

Telefon: 510 530 704

e-mail: redakcja@opoczno.info

Sprzedaż powierzchni reklamowej:
reklama@opoczno.info

Listy do redakcji prosimy kierować na adres:
listy_do_redakcji@opoczno.info

Top
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej.