Promocja książki „Zwyczaje, obrzędy i wierzenia weselne w Opoczyńskiem. Tradycja a współczesność”
Niezwykle liczne grono miłośników opoczyńskiej kultury ludowej, regionalistów, opocznian a także wielu gości z kraju wzięło udział w środowej promocji wyjątkowej książki „Zwyczaje, obrzędy i wierzenia weselne w Opoczyńskiem. Tradycja a współczesność”. Jej autorami są dr hab. prof. KUL Zdzisław Kupisiński SVD oraz wieloletni dyrektor opoczyńskiego Muzeum, etnograf i etnomuzykolog dr Jan Łuczkowski.
Swoją obecnością promocję uświetnili między innymi przedstawiciele lokalnych władz samorządowych na czele ze Starostą Opoczyńskim Józefem Rogiem oraz Burmistrzem Opoczna Rafałem Kądzielą. Wydarzenie odbyło się 23 listopada w sali wystaw czasowych Muzeum Regionalnego w Opocznie a każdy z uczestników mógł bezpłatnie otrzymać egzemplarz książki.
W trakcie spotkania profesor Kupisiński przybliżył gościom genezę swojego zainteresowania opoczyńską kulturą ludową, powiedział także co skłoniło go do podjęcia pracy nad wydaną publikacją. Doktor Jan Łuczkowski mówił między innymi na temat wieloletnich badań etnograficznych, które prowadził w regionie opoczyńskim na przestrzeni wielu lat. Badania zaowocowały pozyskaniem ogromnej liczby bezcennych dziś informacji, zapisem setek tekstów pieśni i przyśpiewek a także dziesiątkami godzin nagrań utworów w wykonaniu autentycznych śpiewaków ludowych, dzięki którym możliwe było odtworzenie zapisu nutowego. To właśnie wyniki tej żmudnej pracy, uzupełnione badaniami i materiałami księdza Zdzisława Kupisińskiego, pozwoliły finalnie na wydanie prezentowanej książki. Doktor Łuczkowski zdradził także wiele niezwykle interesujących szczegółów warsztatowych i ciekawostek, które towarzyszyły zbieraniu materiałów oraz pisaniu książki.
Promocji książki towarzyszył występ kapeli ludowej Juliana Jarząba a także skrzypka Piotra Rudzkiego. Nie zabrakło więc żwawych polek oraz skocznych opoczyńskich oberków. Swoje niespożyte siły i zdolności zaprezentowała również pieśniarka ludowa z Sielca, pani Henryka Kowalczyk. Umiejętnościami wokalno-tanecznymi pochwaliły się członkinie zespołu ludowego z Wieniawy, który od lat z powodzeniem propaguje tradycje ludowe naszego regionu.
„Zwyczaje, obrzędy i wierzenia weselne w Opoczyńskiem. Tradycja a współczesność” to bodaj pierwsza, kompletna publikacja nawiązująca do bogatej obrzędowości rodzinnej regionu opoczyńskiego i zajmującego szczególne w niej miejsce – wesela. W opracowaniu znalazły się zarówno dawne jak i współczesne zwyczaje, obrzędy i wierzenia związane z zaślubinami. Autorzy przedstawiają tradycyjne wesele, z uwzględnieniem przemian jakie zachodziły na przestrzeni czasu, ale co równie istotne wraz z bogactwem tekstów pieśni i przyśpiewek towarzyszących tym obrzędom, zarówno w zapisie słownym jak i nutowym. Unikatowości tej pozycji przysparza właśnie pełny zapis nutowy pieśni i przyśpiewek weselnych regionu opoczyńskiego. To wyjątkowe połączenie faktografii obrzędowej z zapisem słowno-muzycznym z pewnością znajdzie uznanie wśród etnologów, pasjonatów folkloru, zespołów ludowych i śpiewaczych a także animatorów kultury.
W opoczyńskim Muzeum została również otwarta wystawa czasowa dedykowana poruszanej w publikacji tematyce - „Zwyczaje i obrzędy weselne w Opoczyńskiem”. Wystawę będzie można zwiedzać do końca stycznia 2017 r.
- Szczegóły
- Muzeum Regionalne w Opocznie
- Kategoria: Kultura i rozrywka
- Opublikowano: - Lis 25, 2016
- Odsłony: 3679