Badania archeologiczne na zamku
Powoli dobiega końca drugi etap badań archeologicznych prowadzonych na dziedzińcu opoczyńskiego zamku. Już na tym etapie prac możemy powiedzieć, że dzięki wykopaliskom nasza wiedza na temat historii tego obiektu i całej średniowiecznej części naszego miasta poszerzyła się o bardzo ważne, przełomowe wręcz ustalenia.
Dzięki pozyskanym zabytkom ruchomym oraz analizie architektonicznej odsłoniętych fragmentów fundamentów zamku Kazimierza Wielkiego, wiemy już z całą pewnością, że kilkakrotnie niszczony i odbudowywany na przestrzeni wieków zamek, cały czas znajduje się na starych, średniowiecznych fundamentach. Co za tym idzie, prace związane z odbudową zamku prowadzone w latach 70. XIX wieku, miały znacznie mniejszą skalę niż do tej pory przypuszczano i ograniczyły się zapewne jedynie do zrekonstruowania zdewastowanych, górnych kondygnacji zamku. Pierwotną lokalizację obecnej bryły zamkowej potwierdza także odkrycie od strony północnej znakomicie zachowanego wybrukowania z okresu budowy zamku w XIV wieku.
Podczas badań potwierdzono także dawny przebieg ulicy Błotnej, która pierwotnie okrążała zamek od strony wschodniej, biegnąc tuż przy zamkowym murze. W tym właśnie miejscu, na głębokości około 150 cm odsłonięty został fragment średniowiecznego rynsztoku z okresu budowy zamku. Znalezione na jego dnie naczynia ceramiczne pozwoliły na przeprowadzenie precyzyjnego datowania.
Zgromadzony podczas badań materiał wymaga jeszcze czasochłonnego opracowania, co mamy nadzieję, pozwoli na wyciągniecie kolejnych, nie mniej interesujących wniosków.
- Szczegóły
- Muzeum Regionalne w Opocznie
- Kategoria: Kultura i rozrywka
- Opublikowano: - Cze 03, 2017
- Odsłony: 2600