Trzeci etap wykopalisk

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

W ubiegły poniedziałek rozpoczął się trzeci etap badań archeologicznych przy zamku Kazimierza Wielkiego w Opocznie. Ma on na celu przede wszystkim rozpoznanie dalszego przebiegu pozostałości średniowiecznego muru miejskiego a także precyzyjną lokalizację widocznej na archiwalnych planach miasta półbaszty oraz ulicy Błotnej w jej dawnym ciągu wzdłuż murów zamkowych. W tym celu wykonane zostaną dodatkowe trzy wykopy od strony południowo-wschodniej oraz wschodniej zamku.

Już pierwsze dni wykopalisk przyniosły zaskakujące i niezwykle cenne z historycznego punktu widzenia odkrycia. W pierwszym wykopie, przy schodach obecnego ganku zostało odkopane wejście do piwnic zamkowych, które mogło również pełnić rolę klatki schodowej lub drogi ewakuacyjnej z zamku na zewnątrz murów. Niestety wejście razem z dostępem do piwnic są całkowicie zagruzowane. W późniejszym terminie, po analizie uzyskanych w trakcie prac materiałów możliwe będzie dokładne datowanie odkrycia. Obecnie przypuszczać można, że powstało ono na początku XIX wieku.

W drugim wykopie od strony wschodniej, tuż przy fundamencie, prace archeologiczne pozwoliły na odsłonięcie pustki pod zamkiem zakończonej współczesną zamurówką z cegły. Jest to nic innego jak blisko dwumetrowej długości fragment piwnicy, która obecnie znajduje się pod salą ekspozycyjną nr 6 opoczyńskiego Muzeum. Ceglana zamurówka, która zmniejszyła znacznie powierzchnię piwnicy powstała w latach 80. XX w. podczas adaptacji pomieszczeń zamkowych na potrzeby siedziby Muzeum Regionalnego w Opocznie.

W trzecim z realizowanych obecnie wykopów udało się z kolei odkryć fragmenty średniowiecznej półbaszty połączonej pod kątem prostym z murem miejski. Całość odsłoniętego założenia na skutek licznych prac ziemnych prowadzonych na zamkowym dziedzińcu pod koniec ubiegłego wieku, zachowała się niestety w dość słabym stanie. Nie mniej jednak znalezisko po raz kolejny precyzyjnie potwierdza lokalizację muru miejskiego, samego zamku i jego średniowiecznych funkcji obronnych.

Podczas badań udało się pozyskać znaczną ilość materiału archeologicznego. Dominują fragmenty ceramiki średniowiecznej i późniejszej. Po raz kolejny udało się odnaleźć także narzędzia kamienne, które potwierdzają obecność człowieka na tym terenie już w epoce neolitu. Do ciekawszych znalezisk można zaliczyć monety a wśród nich srebrny szeląg ryski Zygmunta III Wazy z XVI wieku.

 

 

Kontakt

Opoczno.info - Niezależny Portal Miejski

26-300 Opoczno

ul. Słowackiego 5

Telefon: 510 530 704

e-mail: redakcja@opoczno.info

Sprzedaż powierzchni reklamowej:
reklama@opoczno.info

Listy do redakcji prosimy kierować na adres:
listy_do_redakcji@opoczno.info

Top
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej.