Folk Attack IV - Źródła!
Muzeum Regionalne w Opocznie zaprasza na IV edycję niekonwencjonalnego festiwalu folklorystycznego Opoczno Folk Attack, który odbędzie się w tym roku w dniach 15 i 16 września. Dzięki uzyskanemu dofinansowaniu ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego możliwe było rozszerzenie imprezy do dwóch dni. Tegoroczna edycja odbędzie się pod hasłem „Źródła!” i nawiązywać będzie do rdzennej, źródłowej muzyki ludowej i jej korzeni.
Ideą festiwalu jest pokazanie wiejskich muzykantów w konfrontacji z młodym pokoleniem muzyków, którzy zainspirowani dawną techniką gry, odtwarzają lub interpretują, a często dokumentują ludową kulturę muzyczną.
Pierwszego dnia festiwalu w godzinach 10:00 – 15:00 zapraszamy na konferencję popularno-naukową poświęconą muzyce ludowej regionu opoczyńskiego, w której udział wezmą znani w kraju etnomuzykolodzy, etnolodzy i muzycy. W projekcie będą uczestniczyć zarówno naukowcy z dziedziny etnografii, folklorystyki, etnomuzykologii, jak i dawni twórcy ludowi, przedstawiciele młodego pokolenia oraz ruchu amatorskiego, pochodzący nie tylko z regionu opoczyńskiego. W ramach trzech bloków prelekcyjnych (Muzykanci ludowi regionu opoczyńskieg; Folklor opoczyński na tle innych regionów; Folklor a neofolklor, folklor, folkloryzm i regionalizm) pięciu wykładowców przybliży zgromadzonym uczestnikom zagadnienia związane z kulturą muzyczną regionu oraz jej znaczeniem dla budowania tożsamości regionalnej. Prelekcje poświęcone badaniom etnograficznym opoczyńskiego wygłoszą między innymi: twórca projektu Muzyka Odnaleziona prof. Andrzej Bieńkowski – „Tradycyjni muzykanci opoczyńskiego” oraz dr Jan Łuczkowski – „Opoczyńscy muzykanci ludowi i ich instrumenty w świetle badań etnograficznych”. Swoją bogatą wiedzą podzieli się również prezes Łódzkiego Oddziału Polskiego Towarzystwa Ludoznawczego dr Damian Kasprzyk – „O wartości ludowych rytmów – rozważania z regionalizmem i lokalnością w tle” oraz propagator muzyki folkowej i kultury etnicznej Maciej Szajkowski – „Muzyka etniczna w ramach globalizmu kultury popularnej i nowych mediów”. Przekaz wiedzy odbywał się będzie pomiędzy osobami wywodzącymi się z tej samej wspólnoty i kultury lokalnej, ale również w konfrontacji z innymi kulturami. Oficjalnym patronatem opoczyńską konferencję objął Oddział Łódzki Polskiego Towarzystwa Ludoznawczego. Wstęp na konferencję będzie oczywiście bezpłatny.
Drugi dzień festiwalu to dzień koncertowy. Na folkowej scenie na dziedzińcu Muzeum Regionalnego w Opocznie od godziny 17:00 wystąpią trzy zespoły – Kapela Kosylaków, Legend of Kazimierz oraz Tęgie Chłopy.
Kapela Kosylaków to rodzinny zespół z pobliskiego Brzustowa grający w składzie Władysław Kosylak – skrzypce, Zbigniew Kosylak – harmonia, Amadeusz Kosylak – bęben.
Legend of Kazimierz to zespół założony przez Mateusza Frankiewicza w 2013 roku w Krakowie. Na tworzoną muzykę składa się kilka czynników: fascynacje twórczością żydów aszkenazyjskich, muzyka bałkańska - w szczególności Bułgaria i Serbia, muzyka turecka, muzyka cygańska jak i własne kompozycje. Muzycy tworzący zespół mieli przyjemność występować z takimi gwiazdami jak Hans Zimmer, Michał Urbaniak, Nigel Kennedy czy zdobywca oskara Jam A. P. Kaczmarek. Brali także udział w wielu prestiżowych festiwalach takich jak Schleswig Holstein Music Festival (2015) i Openair Festival. Mają w dorobku dwie płyty: Seven Wonders (2013) i Jerusalem (2015). Zespół wykonuje specjalnie przygotowany program bazujący na motywach żydowskich, bałkańskich i cygańskich i kompozycjach własnych.
Kapela Tęgie Chłopy kontynuuje tradycje muzyki tanecznej Kielecczyzny w jej autentycznej i niestylizowanej formie. Repertuarem i instrumentarium nawiązuje do najlepszych wzorów – tradycyjnych kapel ogrywających dawniej wesela i wiejskie zabawy w okolicach Łagowa i Opatowa. Nazwa zespołu jest muzyczną deklaracją: Chłopy grają przede wszystkim kieleckie „chłopy” – trójmiarowe, śpiewne melodie typowe dla wschodniej Kielecczyzny, zwane także „światówkami” lub „śpiwami”. Tęgie Chłopy chcą grać do tańca tak, żeby „sufit się podnosił” – jak to się ponoć zdarzało na zabawach ogrywanych przez słynną kapelę braci Witkowskich. W podnoszeniu sufitu wydatnie pomaga obecność mocnej sekcji dętej – trąbki, klarnetu i tuby. Kapelę tworzą muzycy zaangażowani w organizację Kieleckiego Taboru Domu Tańca w Sędku koło Łagowa (2013, 2014). Większość z nich współtworzy wiele cenionych projektów muzycznych i działań animacyjnych w świecie polskiej muzyki tradycyjnej. Kapela grała do tańca podczas zabaw tanecznych i festiwali muzyki tradycyjnej w całej Polsce – m.in. Wszystkie Mazurki Świata (Warszawa), Rozstaje (Kraków), Jarmark Jagielloński (Lublin), Dźwięki Północy (Gdańsk).
Festiwal Opoczno Folk Attack IV – Źródła! tak jak poprzednio, odbędzie się w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa 2017. Patronami Festiwalu jest Gmina Opoczno, Miejski Dom Kultury w Opocznie, Miejska Biblioteka Publiczna w Opocznie oraz Polskie Towarzystwo Ludoznawcze Oddział w Łodzi. Opoczno Folk Attack IV został dofinansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Wstęp wolny.
- Szczegóły
- Muzeum Regionalne w Opocznie
- Kategoria: Kultura i rozrywka
- Opublikowano: - Wrz 07, 2017
- Odsłony: 2427