Wrześniowe rocznice
78 lat temu - 10 września 1939 r. - na wąskim zakręcie drogi Opoczno - Inowłódz, w okolicach miejscowości Dęba i Dęborzeczka, poległ kpr. pchor. Władysław Dawgiert. W zasadzce przygotowanej przez polski oddział 77 Pułku Piechoty na niemiecką kolumnę samochodową zginął także generał Policji i SS Wilhelm Fritz von Roettig, który już w pierwszych dniach wojny zdążył zasłużyć na miano „kata Śląska”. Roettig był pierwszym niemieckim generałem, który zginął podczas II wojny światowej.
Płk. Marian Zach - Kustosz Tradycji, Chwały i Sławy Oręża Polskiego, Towarzystwo Fortyfikacyjne „Linia Pilicy” oraz Muzeum Regionalne w Opocznie - wspólnie upamiętniliśmy rocznicę tego wydarzenia składając kwiaty i paląc światło przy symbolicznym pomniku w miejscu potyczki. Odwiedziliśmy też cmentarz parafialny w Kraśnicy, na którym spoczął kpr. pchor. Władysław Dawgiert wraz z dwoma innymi towarzyszami broni. Przy pięknej jesiennej pogodzie, takiej jak wtedy, zadumaliśmy się nad losami żołnierzy i naszej Ojczyzny w tragicznych dniach września 1939 r.
W poniedziałek 11 września 2017 r. Dyrektor Muzeum Regionalnego w Opocznie Adam Grabowski oraz Prezes Zarządu Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej w Opocznie Zdzisława Bąkiewicz wraz z pracownikami upamiętnili kolejną tragiczną wrześniową rocznicę. Tego dnia w 1939 r. Niemcy zastrzelili w Opocznie burmistrza Ignacego Zakrzewskiego. Zakrzewski zginął na ul. Inowłodzkiej, idąc zawiadomić władze okupacyjne o awarii elektrowni miejskiej. Był osobą związaną z Opocznem od pokoleń. Pełniąc urząd burmistrza zainicjował budowę dawnej Szkoły Podstawowej nr 1.
Tablica poświęcona byłemu burmistrzowi Opoczna znajduje się na budynku obecnego Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej, w którym przed wojną mieścił się magistrat.
- Szczegóły
- Muzeum Regionalne w Opocznie
- Kategoria: Kultura i rozrywka
- Opublikowano: - Wrz 12, 2017
- Odsłony: 2951