Dożynki Gminne Opoczno 2013 za nami
W ubiegłą niedzielę w Opocznie odbyły się Dożynki Gminne, którym w tym roku przyświecało hasło „Jakże nie kochać tej ziemi...”
Obchody święta plonów poprzedziła odprawiona w kościele p. w. Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny przy ul. Granicznej w Opocznie, którą celebrowali ks. Bogusław Bogaczewicz, dziekan dekanatu strzyżowskiego na Podkarpaciu w koncelebrze oraz dziekan opoczyński ksiądz Jan Serszyński.
Po mszy korowód dożynkowy przejechał ulicami Opoczna w rejon Miejskiego Domu Kultury, gdzie kontynuowano obchody.
Starostami dożynek gminnych w tym roku byli: Kazimierz Łukasik i Grażyna Pecyna
Dożynki były okazją do wręczenia podziękowań i statuetek laureatom konkursu „Rolnik Gminy Opoczno 2013”. Laureatami tegorocznego konkursu byli:
Marianna i Krzysztof Gmajowie z Sobawin, którzy od 18 lat prowadzą gospodarstwo rolne systematycznie je powiększając i unowocześniając. Powierzchnia gospodarstwa łącznie z dzierżawą wynosi 20 ha. Specjalizują się w hodowli bydła mlecznego. Roczna produkcja mleka - 60 tysięcy litrów. Gospodarstwo wyposażone jest w schładzalnik do mleka, 2 dojarki oraz 2 ciągniki i podstawowy sprzęt rolniczy. Produkcja roślinna to zboża przeznaczone na pasze i kiszonki oraz użytki zielone.
Barbara i Stanisław Wrzeszczowie ze Stużna Kolonii - prowadzą gospodarstwo rolne o powierzchni około 10ha, w tym 6ha użytków rolnych i 4ha stawów rybnych. Główne kierunki działalności to produkcja roślinna - zboża jare i ozime oraz hodowla ryb - karpie, szczupaki i sumy. Gospodarstwo rolne wyposażone jest w podstawowy park maszynowy, korzysta z programów unijnych w ramach PROW 2007 - 2013. Gospodarstwo spełnia normy i wymogi unijne. Poza działalnością rolniczą Stanisław Wrzeszcz prowadzi tartak, zatrudnia 3 pracowników. Barbara Wrzeszcz jest sołtysem wsi od 2007 roku.
Zofia i Czesław Druchlińscy z Kraśnicy - prowadzą gospodarstwo rolne o łącznej powierzchni ok. 12 ha. Głównymi kierunkami jest hodowla krów mlecznych i uprawa zbóż. Gospodarstwo wyposażone jest w schładzalnik do mleka, 2 ciągniki i podstawowy sprzęt rolniczy. Spełnia wymogi sanitarno-weterynaryjne. Produkcja roślinna dostosowana do potrzeb żywienia zwierząt.
Grażyna Pacan z Bukowca Opoczyńskiego - prowadzi gospodarstwo rolne o pow. 14 ha. Zajmuje się hodowlą bydła mlecznego, opasowego oraz trzody chlewnej. Gospodarstwo zostało zmodernizowane, wyposażone w szeroki asortyment maszyn: kombajn, 3 ciągniki rolnicze, prasa, agregat siewny i uprawowy oraz pozostały sprzęt rolniczy. Produkcja roślinna przeznaczona na paszę dla zwierząt. Gospodarstwo spełnia standardy w zakresie dobrostanu zwierząt.
Marian Kowalczyk z Opoczna - zajmuje się pszczelarstwem od 1962 roku. Swoją pasję odziedziczył po dziadku, któremu już od 1947 roku pomagał w pasiece. Posiada tytuł mistrza pszczelarza Brązową, Srebrną i Złotą Odznakę Polskiego Związku Pszczelarskiego, oraz tytuł Honorowego Członka Regionalnego Związku Pszczelarskiego Ziemi Piotrkowskiej oraz Medal Dzierżona. W latach 1991-2000 pełnił funkcję Prezesa Rejonowego Koła Pszczelarzy w Opocznie.
Część artystyczna, w której wystąpiły zespoły folklorystyczne Kół Gospodyń Wiejskich, przeplatane były konkursami oberka, ubijania śmietany i wyrabianie ciasta.
Wieczorem na scenie pojawił się zespół Wawele z Janem Wojdakiem na czele, w którego wykonaniu mogliśmy usłyszeć takie szlagiery jak Biały Latawiec, Zaczarowany fortepian, Miłość jak pochodnia, Żółte plaże. Wraz z zespołem na scenie wystąpiła Greczynka Arisa Vinci.
Imprezę zakończyła dyskoteka z zespołem Prokar.
Organizatorem Dożynek był Miejski Dom Kultury w Opocznie.
Sponsorem Głównym Dożynek była firma Ceramika Paradyż Sp. z o.o.
Zapraszamy do obejrzenia galerii, którą znajdziecie tutaj.
- Szczegóły
- Mateusz
- Kategoria: Kultura i rozrywka
- Opublikowano: - Wrz 18, 2013
- Odsłony: 2118