Opoczno szuka oszczędności w kulturze.
Podczas ostatniej sesji Rady Miejskiej w Opocznie zapadła wstępna decyzja o połączeniu dwóch instytucji kulturalnych o całkowicie odmiennych statutach i zakresie działalności. Rada Miejska w Opocznie stosunkiem głosów 16 za, 0 przeciwnych i 3 wstrzymujących się przyjęła uchwałę intencyjną w sprawie połączenia Muzeum Regionalnego w Opocznie z Miejską Biblioteką Publiczną w Opocznie. Nowa instytucja miałaby nosić nazwę: „Miejski Ośrodek Muzealno Biblioteczny w Opocznie”
Celem zmian ma być bardziej efektywne wykonywanie zadań Gminy Opoczno w zaspokajaniu potrzeb wspólnoty lokalnej w zakresie kultury, a także upraszczania struktur zarządzania.
Jak czytamy w projekcie uchwały:
"Połączenie Muzeum Regionalnego oraz Miejskiej Biblioteki Publicznej w Opocznie jest uzasadnione z następujących względów:
- wymienione instytucje należą do jednostek małych, zatrudniających od kilku do kilkunastu osób każda,
- zlokalizowane są w bliskiej odległości od siebie,
- w wyniku połączenia obu instytucji nie ulegnie obniżeniu jakość świadczonych usług,
- utworzony na bazie dotychczasowych instytucji Miejski Ośrodek Muzealno Biblioteczny daje możliwość pełniejszego wykorzystania ich zasobów materialnych i merytorycznych, a także sprawniejszej organizacji pracy,
- połączenie Muzeum i Miejskiej Biblioteki Publicznej przyczyni się do lepszego wykorzystania potencjału ludzkiego i materialnego,
- utworzenie jednej instytucji zracjonalizuje obsługę administracyjną,
- nastąpi skomasowanie służb finansowo-księgowych,
Tam też możemy przeczytać: „Połączenie umożliwi lepsze planowanie pracy rocznej, obniży koszty operacyjne przy jednym budżecie nowej instytucji kultury.”
Przed głosowaniem nad uchwałą głos zabrała p.o. dyrektora Miejskiej Biblioteki Publicznej w Opocznie, Zofia Konecka, która przedstawiła swoje obawy dotyczące zachowania prestiżu instytucji, która może pochwalić się ponad stuletnią tradycją.
Ponadto Biblioteka nadal pełni funkcję biblioteki powiatowej, dzięki czemu otrzymuje dofinansowanie ze Starostwa Powiatowego, Biblioteki Narodowej oraz z Programu Rozwoju Bibliotek. „Ja nie wiem, czy po połączeniu będziemy mogli ubiegać się o tego typu dotacje” - dodała Zofia Konecka.
Przedstawiła również inne aspekty związane z połączeniem instytucji, czyli zmiany regonu, nipu, kart bankowych, pieczątek i wymiana kart elektronicznych czytelników. Wszystkie te zabiegi związane są z kosztami, jak zauważyła p. dyrektor.
Na koniec zapytała radnych „Chcecie oszczędzać na najbiedniejszych, na kulturze?”
Następnie głos zabrał dyrektor Muzeum Regionalnego w Opocznie, Tomasz Łuczkowski, który m.in. zaapelował do radnych o zachowanie dotychczasowego dorobku obydwu instytucji w przypadku ewentualnego połączenia.
Dziś podjęta uchwała jest uchwałą intencyjną. Losy Miejskiej Biblioteki Publicznej oraz Muzeum Regionalnego w Opocznie są teraz w rękach Krajowej Rady Bibliotecznej, Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Łodzi oraz Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Jeśli instytucje te zaopiniują projekt pozytywnie, w Opocznie nastąpi połączenie muzeum z biblioteką.
Jakie będą tego konsekwencje? Trudno to przewidzieć, ponieważ ustawa dopuszczająca takie połączenia jest ustawą z ubiegłego roku i nie można się obecnie odnieść do konkretnych przypadków, które dotychczas miały miejsce. Wiadomo jedynie, iż w kilku przypadkach połączenia takie nie udały się.
{jcomments lock}
- Szczegóły
- Mateusz
- Kategoria: Kultura i rozrywka
- Opublikowano: - Lis 14, 2013
- Odsłony: 4659