Rotmistrz Pilecki nowym patronem ulicy
30 sierpnia, podczas XXXV sesji, po burzliwej dyskusji, radni podjęli uchwałę o zmianie nazwy ulicy Armii Ludowej na rtm. Witolda Pileckiego.
Próbę zmiany nazwy ulicy Armii Ludowej podejmowano już wcześniej. Już na czerwcowej sesji okazało się, że są dwie propozycje nowej nazwy. Część mieszkańców opowiedziała się za ul. Ludową, co potwierdzało kilkadziesiąt głosów zebranych przez jednego z mieszkańców. Projekt uchwały o zmianie nazwy ulicy na rtm. Witolda Pileckiego złożył radny Tomasz Kopera, pod którego propozycją podpisywali się nie tylko mieszkańcy dotychczasowej ulicy Armii Ludowej, ale także innych ulic, a nawet okolicznych wsi. Pod projektem radnego Kopery podpisał się nawet sam Poseł na Sejm RP, Robert Telus...
Już na początku środowej sesji, podczas punktu dotyczącego porządku obrad, radny Kopera chciał wycofać uchwałę spod obrad. Zapytany przez radnego Eugeniusza Łączka, który zarzucił mu niezdecydowanie, o powody decyzji, radny Kopera stwierdził, "(...)wniosek złożyłem z uwagi na to, iż byłem pewien tego, że, panie Łączek, nie poprzecie tego wniosku. Mówię o radnych powiązanych z Platformą i PSL. Także nazwę ulicy nada Wojewoda i to będzie też Pilecki".
{play}images/audio/2017/170823_01_sesjaRM.mp3{/play}
Radni wniosek Tomasza Kopery odrzucili stosunkiem głosów 8 za, 0 wstrzymujących się, 11 przeciw.
Podczas dyskusji nad samym projektem rozgorzała pełna emocji dyskusja. W pewnym momencie radny Andrzej Pacan wystąpił z wnioskiem o zmianę treści projektu i przyjęcie kompromisowej nazwy ulicy na Władysława Reymonta.
"W związku z tym, że są różne koncepcje nadania nowej nazwy ulicy, proponuję jeszcze jedną: Władysława Reymonta. Jest to literat, noblista i żeby pogodzić wszystkie strony, proponuję właśnie tę nazwę i proszę o przegłosowanie tej propozycji. (...) Nawiązując do tego, że zgłosiłem taką nazwę ulicy. W pobliżu znajdują się ulice Sienkiewicza, Kossaka, Wyspiańskiego (...), mielibyśmy ulice pisarzy, noblistów. Jak ktoś zapyta o ul. Reymonta, to obędzie kojarzył, że to niedaleko Sienkiewicza i szybciej trafi."
Pierwszy zaprotestował radny Kopera, który stwierdził, że radny Pacan nie ma prawa do złożenia takiego wniosku, ani nie złożył wcześniej nowego projektu. Z błędu wyprowadził radnego prawnik, który stwierdził, że prawo złożenia wniosku będącego poprawką do projektu uchwały ma każdy radny.
Przewodniczący w pierwszej kolejności poddał pod głosowanie wniosek radnego Kopery, który dotyczył pozostawienia projektu uchwały w dotychczasowym kształcie. Radni przyjęli go stosunkiem głosów 9 za, 8 przeciw, 1 wstrzymujący się.
W tym momencie nasuwa się smutny wniosek: szkoda, że rotmistrz Pilecki staje się orężem w sporze politycznym tak niskich lotów, a jego nazwisko jest wykorzystywane do zaspokajania własnych ambicji.
Witold Pilecki ur. 13 maja 1901 w Ołońcu, zm. 25 maja 1948 w Warszawie. Ps. „Witold”, „Druh”; nazwiska konspiracyjne „Roman Jezierski”, „Tomasz Serafiński”, „Leon Bryjak”, „Jan Uznański”, „Witold Smoliński”; kryptonim T-IV. Rotmistrz kawalerii Wojska Polskiego, współzałożyciel Tajnej Armii Polskiej, żołnierz Armii Krajowej, więzień i organizator ruchu oporu w KL Auschwitz. Autor raportów o Holocauście, tzw. Raportów Pileckiego. Oskarżony i skazany przez władze komunistyczne Polski Ludowej na karę śmierci, stracony w 1948. Unieważnienie wyroku nastąpiło w 1990. Pośmiertnie, w 2006 otrzymał Order Orła Białego, a w 2013 został awansowany do stopnia pułkownika.
- Szczegóły
- Mateusz
- Kategoria: Polityka lokalna i samorząd
- Opublikowano: - Wrz 01, 2017
- Odsłony: 5813