Opoczyński zalew – renowacja i odbudowa
Opoczyński zalew powstał w latach 70-tych i przez kilka kolejnych lat obok zbiornika dla Zakładu Przemysłu Wełnianego pełnił rolę terenu rekreacyjnego, skupiającego wokół siebie różnego rodzaju imprezy kulturalne i sportowe.
Po latach świetności rozpoczął się proces degradacji. Zniszczeniu uległa infrastruktura, zaś część terenów należących do dawnego opoczyńskiego oddziału Wojewódzkiego Ośrodka Sportu i Rekreacji została sprzedana.
W 2005 roku rozpoczęto pierwsze działania zmierzające do przywrócenia zalewowi jego blasku.
W 2006 roku powstał projekt, wyceniono wszystkie prace. W pierwotnym założeniu łączny koszt remontu zalewu oscylował w okolicach ośmiu milionów złotych. Na kwotę tę składał się koszt renowacji zalewu (ok. 7,3 mln zł), remont jazu (ok. 300 tys. zł) oraz studium wykonalności , wykonanie dokumentacji przetargowej, nadzór inwestorski, promocja i obsługa finansowa (ok. 380 tys. zł).
Renowacja zalewu miała zostać przeprowadzona przy udziale środków finansowych Unii Europejskiej w ramach Priorytetu VI – Odnowa obszarów wiejskich. Budżet projektu zakładał, iż gmina Opoczno poniesie koszty w wysokości 15% wartości inwestycji, zaś 85% pokryje dotacja z Funduszy Strukturalnych Unii Europejskiej.
(źródło informacji: „Informacja na temat renowacji i odbudowy zalewu wraz z modernizacją jazu ul. 17-go Stycznia w Opocznie ” zamieszczona w Biuletynie Informacji Publicznej UM w Opocznie)
Projekt modernizacji i zagospodarowania zbiornika zakładał oczyszczenie niecki, remont urządzeń wpustowych i spustowych, remont kąpieliska i mola, wybudowanie ścieżek rowerowych wokół zbiornika, boiska do gier zespołowych, placów zabaw, wyznaczenie plaży, utworzenie wyspy na środku zbiornika. Według ówczesnych założeń miało również zostać wyznaczone miejsce na amfiteatr oraz obiekty gastronomiczne i zaplecze socjalne.
(źródło informacji: artykuł „Zmodernizują zalew” z dnia 19.października 2007 roku zamieszczony na stronie www.opoczno.pl)
W 2009 roku odbył się jedyny konkurs w ramach Działania III. 5 Infrastruktura turystyczno – rekreacyjna, Osi priorytetowej III: Gospodarka, innowacyjność, przedsiębiorczość Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego na lata 2007-2013. Program skierowany był głównie do przedsiębiorców, lecz nie wykluczał udziału w nim jednostek samorządowych. Gmina Opoczno złożyła więc wniosek o dofinansowanie.
Wniosek o dofinansowanie renowacji zbiornika w Opocznie został zaopiniowany pozytywnie, lecz ze względu na ograniczone środki, którymi dysponował Regionalny Program Operacyjny Województwa Łódzkiego, dużą liczbę wniosków oraz zbyt niską punktację (58 na 100) Gmina Opoczno dofinansowania nie otrzymała.
Następnym krokiem zmierzającym do pozyskania funduszy na remont zalewu było złożenie wniosku do Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi o dofinansowanie w kwocie ok. 4 700 000. WFOŚiGW w Łodzi przyznał dotację w wysokości 1 363 560 zł. Kwota ta wynikała objętości zbiornika (90904 m3) oraz przelicznika w wysokości 15 zł/1m3 objętości. Ze względu na brak funduszy umożliwiający sfinansowanie pozostałej kwoty, Gmina Opoczno zrezygnowała z remontu.
Kilka miesięcy temu powstała grupa inicjatywna, która skupiła wokół siebie ludzi różnych opcji politycznych i pokoleniowych. Wszystkich połączył wspólny cel – działanie zmierzające do wyremontowania zalewu i zagospodarowania terenu wokół zbiornika.
Jak już pisaliśmy, na jednym ze spotkań z przedstawicielami grupy Burmistrz Opoczna, Jan Wieruszewski zapewnił, iż przekaże na remont zbiornika w Opocznie kwotę 1,6 mln zł.
Z rozmowy z Naczelnikiem Wydziału Techniczno-Inwestycyjnego UM w Opocznie, Andrzejem Snopczyńskim dowiedzieliśmy się również, iż Gmina Opoczno będzie ponownie starać się o dofinansowanie z WFOŚiGW i liczy na przyznanie kwoty zbliżonej do zatwierdzonej przez Fundusz w 2009 roku. Umożliwiłoby to rozpoczęcie prac rewitalizacyjnych w przyszłym roku. Ze względu na ich zakres nie byłoby wymagane zezwolenie na budowę, ani prawdopodobnie pozwolenie wodnoprawne, a jedynie zgłoszenie prac budowlanych. Dotychczasowe zezwolenia budowlane, jakie posiadała Gmina Opoczno na prace nad zalewem, wygasły.
Do końca roku mają zostać wprowadzone poprawki do planów rewitalizacji, które ograniczą ten proces do niezbędnego minimum. Na przyszły rok planowane jest oczyszczenie dna zbiornika, oczyszczenie brzegów oraz umocnienie brzegu i wału od strony rzeki Drzewiczki, a także udrożnienie i poprawienie upustów.
Przypominamy, iż nadal trwa akcja zbierania podpisów pod petycją o odbudowę i zagospodarowanie zalewu. Każdy, kto jeszcze podpisu nie złożył, a chciałby aby zalew znów tętnił życiem ma jeszcze szansę to uczynić.
- Szczegóły
- Mateusz
- Kategoria: Ciekawostki
- Opublikowano: - Cze 08, 2013
- Odsłony: 7787